web analytics

OG HİZMETLERİMİZ

Firmamız OG (Orta Gerilim) hatlarının çekilmesi ve OG hatlarının onarılması konusunda hizmet vermektedir. Og enerji kablolarının ek yapılması (og eki) , og enerji kablo başlık yapılması konusunda EKAT BELEGELİ personelleri ile güvenli bir biçimde sorunlarınızı çözüyoruz.

OG ŞEBEKELERİNİN ÖZELLİKLERİ

Orta gerilim şebekeleri, yüksek ve çok yüksek gerilim şebekeleri ile alçak gerilim şebekelerini birbirine bağlamak için kullanılmaktadır. Yüksek gerilim enerjilerin direkt olarak iletim şebekelerine aktarılması yani direkt olarak abonelere verilmesi hem izolasyona hem de güvenlik açısından uygun değildir. Bu nedenle yüksek gerilim şebekeleri üzerinde yapılan işlemler ile uygun değerlere indirgenir ve orta gerilim şebekelerine bağlanır. Orta gerilim şebekeleri genel olarak küçük şehirler ve sanayi bölgelerine elektrik enerjisi taşıma işleminde kullanılır. Orta gerilim hatlar, şehir girişlerinde yer alan dağıtım trafolarına bağlanır ve buradan da abonelere verilir.

Ülkemizde orta gerilim şebekelerinde 10, 15 ve 33 kV gerilimler kullanılır. Orta gerilimler, kullanılan enerji nakil hatlarının uzunluğuna göre hat gerilim tespit edilir. Burada şu genellemeyi yapabiliriz. 10 km uzunluğa kadar olan hatlarda 3 ile 10 kV, 20 ile 30 km arası hatlarda 10 ile 20 kV ve 30 ile 70 km arası hatlarda da 20 ile 35 kV gerilimler kullanılır. Daha uzun hatlarda ise yüksek gerilimler kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir