web analytics

Sihalar ve Türk Siha Özellikleri

Siha Nedir? Ortaya Nasıl Çıktı ?

Kayıtlara geçen ve ilk SİHA saldırısı olarak sınıflandırılabilecek saldırı, 1849’da Avusturya İmparatorluğu tarafından Venedik’e gerçekleştirildi.

Avusturyalılar tarafından sıcak hava balonlarına bağlanan bombaların kentte patlaması hedefleniyordu.

Bombaların bir kısmı hedefini tuttursa da, rüzgarın değişmesi sonucu bir kısmı da Avusturya askerlerinin üzerine düştü.

Balonlarla bombardıman 1899’da, Lahey Barış Konferansı’nda imzalanan sözleşme ile yasadışı ilan edildi. Ancak bu tür bir yasak, ilerleyen yıllarda gelişen uçak teknolojisine uygulanmadı.

Sonraki yıllarda önce Sovyetler Birliği’ne karşı torpido atabilen insansız helikopterler geliştiren ABD ordusu, Vietnam Savaşı’yla birlikte insansız savaş uçaklarını test etmeye başladı.

Gelişen teknolojiyle birlikte SİHA’lar yaygınlaşmaya başladı. Özellikle 2000’li yıllarda, savaş uçakları gibi uçak pistlerine ihtiyaç duymayan, daha uzun süreler havada kalabilen ve eski modellere göre daha ağır bombalar taşıyabilen SİHA’lar geliştirildi.

Bugün onlarca ülkenin envanterinde SİHA bulunuyor.

Türkiye’nin Siha Özellikleri

1990’lı yıllarda Türkiye’nin envanterine kattığı ilk insansız hava araçları İsrail yapımı Heron ve ABD yapımı GNAT modelleriydi.

2000’li yıllarda GNAT’ın gelişmiş versiyonları olan Predator ve Repaer SİHA’larının Türkiye’ye satışına ABD Kongresi’nden izin çıkmaması üzerine Türkiye, kendi SİHA’larını geliştirme sürecini hızlandırdı.

Bugün Türkiye’de kullanımda olan yerli SİHA’lar arasında Anka ve Bayraktar bulunuyor.

Bayraktar’ın üreticisi Baykar, 2015’te yaptığı açıklamada SİHA’nın 250 kilogram mühimmat taşıma kapasitesi olduğunu açıklamıştı.

Baykar’ın kurucusu ve yönetim kurulu başkanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dünürü olan Özdemir Bayraktar. Bayraktar’ın oğlu Selçuk ile Erdoğan’ın kızı Sümeyye, 2016 yılında evlenmişti. Özdemir Bayraktar, Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu yıllarda Refah Partisi’nin İstanbul il yönetiminde yer alıyordu.

Envanterdeki diğer yerli SİHA olan Anka’nın 2016 itibariyle silah taşıma kapasitesi bulunmuyordu. Gözlem amacıyla kullanılan Anka’lara 2017 yılında ilk defa roket de eklendi.

Bayraktar ve Anka, TÜRKSAT uydularının kapsama alanında olan her yerde kullanılabiliyor.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.’nin (TUSAŞ) geliştirdiği Anka, 200 kilograma kadar silah taşıyabiliyor.

İki SİHA da Roketsan’ın geliştirdiği roketleri kullanıyor.

Yerli SİHA’ların motor gibi kritik parçaları ise yurtdışından ithal ediliyor.

Bu nedenle TUSAŞ, kendi motorlarını da geliştirmeyi hedefliyor.

TUSAŞ’ın hisselerinin sahipleri ise Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve Türk Hava Kurumu.

Türkiye’de Vestel’in geliştirdiği Karayel adlı bir SİHA modeli de geliştiriliyor. Mayıs 2017’de yapılan tanıtımda Karayel’in 120 kilogram roket taşıma kapasite olduğu aktarılmıştı.

Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir 6 Eylül’de, Türkiye’de üretilen insansız hava araçları ile bugüne kadar “doğrudan veya dolaylı olarak” 3 bin PKK mensubunun öldürüldüğünü açıkladı.

Geçen yıl Washington’daki düşünce kuruluşu Atlantik Konseyi’nde bir konuşma yapan Demir, ABD’nin Türkiye’ye silahlı İHA satış izni vermemesi ve Türkiye’nin kendi SİHA’larını geliştirmesi hakkında “Burada kinayeli bir şey söylemek istemem ama ABD’nin onaylamadığı bazı projeler için teşekkür ediyorum, çünkü bu durum bizi kendi sistemlerimizi geliştirmeye yöneltti” demişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir