web analytics

PLC Hakkında Temel Bilgiler

PLC Hakkında Temel Bilgiler

Programlanabilir mantık denetleyici (Programmable Logic Controller), PLC olarak kısaltılmaktadır. PLC, algılayıcılardan aldığı bilgiyi kendine verilen programa göre işleyen ve sonuçlarını iş elemanlarına aktaran bir mikrobilgisayar sistemidir. Röleli kontrol sisteminin olumsuz yönlerini gidermek amacıyla geliştirilmiştir. Zamanla özellikleri geliştirilerek ardışık kontrol, hareket denetimi (doğrusal ve döner hareket denetimi), süreç denetimi (sıcaklık, basınç, nem, hız), veri yönetimi (makine veya süreç hakkında veri toplama, izleme ve raporlama ) gibi amaçlarla endüstriyel kontrol alanlarında kullanılabilir hale getirilmiştir.

Günümüzde MITSUBISHI, OMRON, SIEMENS gibi bir çok firma çeşitli özelliklerde PLC üretmektedir. Her firma, ürettiği PLC‘ye uygun yazılımları da geliştirmektedir. Her ne kadar farklı firmalara ait PLC‘lerin farklı özellikleri olsa da programlama mantığı birbirlerine çok benzemektedir.

PLC’nin Tarihi : 

Programlanabilir mantık denetleyici bazen PC (Programmable controller) olarak da söylenilebilir. MITSUBISHI üretimi olan PLC‘ler bazen ―Sequencer‖ (art arda getiren) olarak da adlandırılır.
Tümüyle programlanabilen ilk denetleyici, 1968 yılında mühendislik alanında danışmanlık yapan Bedford Associates adlı bir firma tarafından General Motors firması için aşağıdaki tabloda belirtilen ihtiyaçlara tatmin edici cevap bulunabilmesi amacıyla geliştirilmiştir.
– Program içeriğini değiştirmek ve bunu fabrika içerisinde yapabilmek mümkün ve kolay olmalıdır.
– Programın sürdürülebilir olması, mümkün kılınmalı ve kurulan sistemin fişi pirizine takıldığında çalışacak şekilde olmalıdır.
– Fabrika içerisinde röleye göre çok daha yüksek güvenirliğe sahip olmalıdır.
– Röleli kontrol ile kıyaslandığında boyutları daha küçük olmalıdır.
– Kontrol ünitesi, ana sisteme veri gönderebilmelidir.
– Parasal yönden röleli sisteme göre pahalı olmamalıdır.
– Giriş gerilimi olarak AC 115 Volt gerilimde kullanılabilmelidir.
– Solenoid valf, motor sürücü gibi elemanların çalıştırılmasında, AC 115 Volt, 2 amper üzerindeki gerilim ve akım değerlerinde de kullanılabilmelidir.
– Ana sistem, çalışan sistemin değişmesi durumunda genişleyebilmelidir.
– En azından 4 Kilobayt‘lık ve genişleyebilme imkânı veren, program yapılabilecek hafızaya sahip olmalıdır.

Zamanla PLC özellikleri geliştirilmiş ve 1978 yılında PLC‘lerin birbirine veri aktarmasına imkân veren veri devresi tasarlanmıştır. 1980 yılında küçük, tek parça, düşük maliyetli, 64 giriş/çıkışlı ve daha güçlü bir PLC olan 84 Micro piyasaya sürülmüştür.
Başlangıçta yalnızca basit işlemler için kullanılan PLC‘ler günümüzde çeşitli firmalar tarafından geliştirilerek çok daha karmaşık sorunları çözebilecek özelliklerle donatılmış ve endüstriyel kontrol alanlarında güvenle kullanılmaya başlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir